Jak se správně změřit

Vím, že o správných velikostech podprsenek bylo v poslední době napsáno již mnoho článků, ale myslím, že další osvěta nezaškodí.

První, co člověk potřebuje ke správnému změření, je samozřejmě krejčovský metr. Pokud jej nemáte k dispozici, dá se nahradit i obyčejným pravítkem a provázkem dostatečné délky.

První míra, kterou je třeba změřit, je těsně pod prsy. Měří se ve výdechu a metr (provázek) musí být vodorovně se zemí. Tento údaj udává obvod podprsenky. Ne však přesně toto číslo, protože to by nám podprsenka s tímto obvodem byla příliš volná a nedržela by správně váhu prsou. Obecně se říká, že se od tohoto naměřeného čísla má odečíst 5 až 10 cm. Je to ovšem velmi individuální. Dáma, která nemá příliš velká prsa, nemusí ani zdaleka odečítat tolik, jako ta, která je více obdařená. Stejně tak velmi záleží na tom, jaký má dotyčná hrudník. Pokud má kolem žeber více tuku, může odečíst více než ta, které bude podprsenka ležet přímo na žebrech.
Ještě je také důležité, jak který výrobce své podprsenky vyrábí. Například moje podprsenky značky Freya, které mají v britském číslování velikost 30E, což zhruba odpovídá českému 65F, mají naměřený obvod opravdu 65 cm. Naproti tomu třeba podprsenka značky Masquerade má naměřený obvod 60 cm a přitom je to také velikost 30E. Podobně je to i u jiných značek.
Rozhodně ale platí, že nikdy nemůže být obvod podprsenky delší, než je naměřená míra pod prsy. Bohužel toto se vyskytuje ve spoustě tabulek a i mnoho prodavaček v obchodech se spodním prádlem na obvod 73 cm doporučí podprsenku velikosti 75. To by ovšem mohlo fungovat jen v případě, že tato podprsenka nebude mít naměřený obvod skutečných 75 cm, ale alespoň o 10 cm méně.
Druhá míra je rozměr přes prsa. Tady to začíná být trochu komplikovanější, protože ne všechny dámy mají prsa bez podprsenky tam, kde by měla být. V zásadě se doporučují dvě možnosti, jak se změřit. Jedna je bez podprsenky a druhá je v nevyztužené podprsence ve správné velikosti, která dobře sedí. V obou případech se měří přes nejširší část, zpravidla tedy přes bradavky. Měření v podprsence má ovšem tu nevýhodu, že dotyčná měřená žena chce velmi často teprve svoji správnou velikost zjistit, a tak se v žádné padnoucí podprsence změřit nemůže.
Teď se dostáváme k tomu, jak z naměřených hodnot dostat velikost podprsenky. Obvod už bychom víceméně měli, teď ještě ten košíček. Nejjednodušší je podívat se do tabulky a tam svoji velikost najít. V tabulce č.1 si v horním řádku najděte skutečný naměřený obvod pod prsy v cm (bez odečítání cm) a vlevo si najděte naměřený obvod přes prsa. Tam, kde se sloupec a řádek protnou, tak to je velikost podprsenky, u které je dobré začít. Upozorňuji, že číslování obvodu je v českém číslování, ale košíčky jsou podle britského. Je to tedy jakýsi mix českého a britského číslování.

Tabulka č.1: Velikosti podprsenek
Pokud chcete znát svoji velikost v čistě britském, či čistě českém číslování, koukněte do tabulky č.2 a č.3. V tabulce č.2 najdete velikost košíčků v českém číslování. Horní řádek udává rozdíl v cm mezi naměřeným obvodem pod prsy a mírou přes prsa.

Tabulka č.2: Velikost košíčků v cm
V tabulce č.3 najdete velikosti obvodů v českém i britském číslování. Nahoře stačí najít váš odpovídající naměřený obvod pod prsy a pod ním je velikost v českém a britském číslování.

Tabulka č.3: Obvody podprsenek v českém i britském číslování

Poslední tabulka pomáhá s převodem britského číslování košíčků na české a naopak. Pokud znáte svoji velikost v britském, tak pomocí 3. a 4. tabulky snadno zjistíte svoji velikost v českém číslování.

Tabulka č.4: Velikosti košíčků v českém i britském číslování
No a to je vše. Chápu, že napoprvé to může být trochu komplikované. Proto neváhejte napsat do komentářů jakýkoliv dotaz. Ráda jej zodpovím, pokud budu znát odpověď :-) A pokud máte tipy či odkazy na dobré tabulky pro určení velikosti, podělte se o ně s námi v komentářích :-)

Jestliže se vám blog líbí a nechcete přijít o žádný budoucí článek či recenzi, staňte se fanouškem na Facebooku.
9 komentářů
 1. Užitečný článek! Chtěla bych se zeptat, jsem velmi, velmi hubená, můj obvod pod prsy je v podstatě přes žebra (69 cm). Předpokládám, že potom pro mě tabulka nebude platit. Už jsem jednou zkoušela obvod 60 a nemohla jsem ho ani zapnout, v 65 jsem se zase mohla sotva nadechnout. Jak bych to měla řešit, mám si koupit 70, nebo spoléhat na to, že se 65 lehce roztáhne nebo že si na ten děs zvyknu? :) Oporu nepotřebuju, mám malá pevná prsa 78 cm. Děkuju za jakoukoliv odpověď :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za dotaz :-) Ve Vašem případě bych určitě netrvala na velmi pevném obvodu, protože by to mohlo být nepříjemné, jak ostatně sama píšete. Sama znám ten pocit, když podprsenka tlačí na žebrech. Podle tabulky byste měla mít 60D. Na Vašem místě bych zkusila větší obvod, tzn. podprsenku velikosti 65C. Ze začátku to opravdu může být trochu nepříjemné, jednak to chce si zvyknout a jednak se každá podprsenka trochu vytáhne. Z britských značek můžete zkusit Freyu. Obvody jejich podprsenek opravdu odpovídají značení, tzn. že obvod podprsenky velikosti 65C (UK 30C) bude mít po změření právě těch 65 cm. Nebo ještě můžete zkusit pevnější 70B. Ty mají třeba v Lindexu.
   Přeji hodně štěstí při hledání :-)

   Vymazat
 2. Nemělo by to pak být 65B? Aspoň mě to tak vychází dle tabulky.
  Já řeším podobný problém mám pod prsy 79 a přes prsa 96. Dle tabulky tedy 70F. Mám ale strach, že to bude moc pevné, proto jsem chtěla obvod větší a tak míře 96 odpovídá DD, čili 75DD ne 75E. Děkuji.
  Jinak článek moc pěkný :) Díky za něj i za případnou radu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, podle tabulky by se mohlo zdát, že by to mělo být 65B. V tabulce se ale počítá s větším rozsahem obvodu pod prsy než přes prsa. V reálu má proto 60D stejně velký košíček jako 65C.
   Na Vaše míry jste správně našla v tabulce velikosti 70F. Pokud se bojíte příliš těsného obvodu, tak zkuste 75E. Ta má stejně velký košíček jako 70F, ale má volnější obvod. Přece jen bych si ale ten obvod 75 rozmyslela. Musíte počítat s tím, že podprsenka povolí. Aby se Vám pak totiž nestalo, že ta 75 po nějaké době povolí tak, že bude příliš volná. Radši bych zvážila možnost koupit 70F a s ní tzv. prodlužovátko, které obvod o pár cm prodlouží. A jakmile se obvod trochu vytáhne, tak již prodlužovátko nebude potřeba.
   I Vám přeji hodně štěstí při hledání :-)

   Vymazat
 3. Díky moc, to mě nenapadlo. Zkusím!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, to je užitečná informace. Díky.
   Už jsem se setkala s tím, že si některé dámy nechávají obvod zkracovat, když se vytahá. Já jsem tohle naštěstí ještě neřešila. Ani jednu podprsenku zatím nezapínám na nejužší háček, natož abych potřebovala obvod zkracovat :-)
   Jinak co se týče prodejny Prádlo Angel, tak jsem se tam byla dvakrát podívat, ale ani jednou jsem nějak nebyla úplně spokojená. Paní mi chtěla dávat větší obvod než nosím (tj. 70 místo 65) a ani jedna podprsenka mi neseděla tak dobře jako Freya.

   Vymazat
 4. Dobrý den, pokud nosím podprsenku Panache sport ve velikosti 30DD a ráda bych měla pohodlnější obvod při stejné velikosti košíčků, mám si vybrat 32D? Podle vaší tabulky mi vychází 32C. Děkuji za radu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   ano, pokud Vám dobře sedí 30DD, ale chcete volnější obvod, tak vemte 32D. Bude mít stejně velký košíček jako ta 30DD :-)

   Vymazat
 5. Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, před dětmi jsme nosila 75 B, ale určitě špatná velikost, vždy jsem měla malá prsa, jsem vysoká a hubená, trochu takový komár:). Zkusila jsem Astratex, tam mi vyšlo 70D,ale sedí mi jen jedna jejich značka, tak si říkám že to asi nebude úplně ok. Pocitově podprsenka sedí. Jelikož, ale výběr je velmi malý a já potřebuji další podprsenku:)) našla jsem pár v H&M, ale jejich návodu na změření prsa nerozumím. Měřit od dvorce do boku...?? No, tam my vyšla velikost 70A tak tedy nevím.... Moc děkuji kuji za odpověď

  OdpovědětVymazat